Concert op 40-jarig orgel in Triniteitskerk Roden

RODEN - Er is een orgelconcert op vrijdag 6 april, 20.00 uur, in de Triniteitskerk aan de Nieuweweg 11 Roden.

Organist is Anco Ezinga. "We hebben in onze kerk sinds 1978 het orgel van het Mariapension in Groningen. Op 7 april 1978 hebben we dat orgel feestelijk in gebruik genomen met een orgelconcert door Anco Ezinga uit Haren. Wij willen de verjaardag van het orgel in onze kerk vieren met hetzelfde concert waarmee het 40 jaar geleden in gebruik werd genomen." "Bij de voorbereiding van deze verjaardag heeft Anco Ezinga aangeboden om dit concert weer te spelen. Wij denken dat er veel orgelliefhebbers zijn die ons orgel nog wel een keer willen horen en zeker als dat bij deze gelegenheid wordt bespeeld door Anco Ezinga, aldus Herman Oosterman van de orgelfeestcommissie van de Roder RK-kerk.

Spelen

Zaterdag 7 april is er een extra activiteit. Dan is de kerk open van 13.00 tot 17.00 uur voor orgelliefhebbers die het orgel willen bespelen. Voor meer informatie: Herman Oosterman, telefoon 0594-513620 of e-mail: h.j.w.oosterman@home.nl In 1976 was de parochie toe aan een nieuw orgel. In de kerk stond een eenvoudig elektronisch huiskamerinstrument dat vervangen moest worden. In Groningen stond het Mariapension aan de Buttjesstraat leeg na de verhuizing naar het nieuwe Maartenshof aan de zuidkant van de Stad. Het pand stond te wachten op afbraak en het orgel dat voor de kapel van het Mariapension was gemaakt in 1890 moest dus afgevoerd worden. De parochie kreeg het aangeboden voor 1.000 gulden maar er moest wel snel worden beslist. Dat gebeurde...

Speelklaar

Een orgel kopen voor die prijs kan heel snel, maar dan komen de bijkomende kosten om het instrument speelklaar in de kerk in Roden neer te zetten. Orgelbouwer Haarsma uit Drachten vroeg voor het verhuizen en opnieuw plaatsen van het orgel een bedrag van 6.000 gulden. Voor zo’n bedrag is toestemming nodig van het bisdom. Die kwam er. De opgerichte orgelcommissie had ook de taak om voldoende geld in te zamelen om alle kosten te betalen. Alle onderdelen van het orgel inclusief de orgelpijpen kregen in januari 1977 een tijdelijke plek achter in de kerk. Als eerste werd er een extra collecte ingesteld om het orgelfonds waaruit de kosten betaald moesten worden alvast wat te spekken. De windlade, het belangrijkste en duurste onderdeel van het orgel, had reparatie nodig. De operatie ging langer duren en meer kosten. Om het verhaal kort te houden; de reparatie van de windlade werd een langdurig proces en ging ƒ 13.000,00 extra kosten, uiteindelijk naar 20.000 gulden (zo'n 9000 euro). Maar het schip bleef op koers. Een actie om het benodigde geld bijeen te brengen werd voorbereid en uitgevoerd. Met de wekelijkse collecte en een bliksemactie die uiteindelijk zijn beslag kreeg in het laatste weekend van februari 1978 werd op zondag 5 maart meegedeeld dat op duizend gulden na voldoende geld binnen was om alle rekeningen te betalen. Het restbedrag werd uit de normale begroting betaald. De RK-kerk had een 'nieuw' (zo goed als nieuw) orgel...